Czy współpraca z fiskusem się opłaci
Tylko największe firmy mogą zawrzeć z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej umowę o współdziałanie. Jej celem jest zapewnienie przestrzegania przez nie prawa podatkowego poprzez nawiązanie ścisłej i bieżącej współpracy ze skarbówką.
Od lipca br. firmy, które wykazały w zeznaniu podatkowym za poprzedni rok przychody w wysokości wyższej niż 50 mln euro mogą zawierać z szefem KAS umowy o współdziałanie. Do ordynacji podatkowej wprowadzono art. 20zb, zgodnie z którym Szef KAS może zawierać z podatnikiem w ramach umowy o współdziałanie porozumienie podatkowe w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, ustalania cen transferowych, prognozowanego na kolejny rok zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych oraz weryfikacji czy przeprowadzona przez przedsiębiorcę czynność nie zmierza do osiągnięcia korzyści podatkowej.
Najpierw audyt, potem umowa
Przed zawarciem umowy o współdziałanie Szef KAS przeprowadzi u podatnika wnioskującego o zawarcie takiej umowy audyt wstępny. Audyt obejmie m.in. poprawność wypełniania obowiązków podatkowych za okres dwóch lat poprzedzających rok przed złożeniem wniosku o podpisanie umowy o współdziałanie. Jednak na tym nie koniec. Po podpisaniu umowy Szef KAS będzie bowiem uprawniony do przeprowadzenia także ciągłego audytu monitorującego. Celem monitoringu będzie weryfikacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta